Olet kirjautunut Alma-tunnuksella

Tervetuloa

Olet luonut Alma-tunnuksen .
Vahvista vielä sähköpostiosoitteesi ennenkuin voit käyttää tunnustasi.
Sähköpostiisi on lähetetty ohjeet vahvistamista varten.

ID 1675728
Tampere, Pirkanmaa
Mercedes-Benz Sprinter
316 NGT Matkailuauto
  • Vuosimalli:
    2017
  • Korimalli:
    Retkeilyauto
  • Alustavalmistaja:
    Mercedes-Benz
  • Mittarilukema:
    107 000 km
  • Moottori:
    1.8 l,
  • Vetotapa:
    Takaveto
  • Vaihteisto:
    Automaatti
  • Omistajien määrä:
    2
  • Katsastettu:
    10-2024
  • Päivitetty:
    26.03.2026
Turvallisuus: ABS-jarrut, Airbag, Ajonvakautusjärjestelmä
Sisätilat ja mukavuudet: Ohjaustehostin, Sähkökäyttöiset ikkunat, Stereot, Vakionopeudensäädin, Ajotietokone, Penkinlämmittimet, Sähköpeilit, Ilmastointi ajotilassa, Jääkaappi, Parivuode, Lattiamatot asunto-osassa, Pysäköintikamera, Keskuslukitus: Kaukosäätöinen, Ilmastointi: Manuaalinen
Muut: Kahdet renkaat, Huoltokirja
Teho: 115 kW / 156 Hv, Pituus: 5,94 m, Leveys: 2,70 m, Vuodepaikkoja: 2, Vetokapas. jarrullista: 2 000 kg, Vetokapas. jarrutonta: 750 kg, Henkilömäärä: 7, Ovien lkm: 4, Kokonaismassa: 3 500 kg, Omamassa: 2 830 kg

Tästä kätevä isonkin perheen B-kortilla ajettava perheauto, retkeilyauto tai miksipä ei vaikka pienen bändin keikka-auto. Tämä Mersu kulkee edullisesti ja ympäristöystävällisesti vaikkapa lähiseudun maatilan lannasta tuotetulla biokaasulla tai vaihtoehtoisesti yhtä mielellään bensalla.


Biokaasua saa nykyään jakeluasemilta lähes kaikkialta Suomessa, mutta erityisen hyvin ja edullisesti sitä on tarjolla mm. Oulun, Vaasan ja Jyväskylän seuduilla sekä Etelä-Karjalassa ja Etelä-Savossa, missä myös alueelliset jätehuoltoyhtiöt tuottavat ja jakelevat biokaasua asemillaan. Kulutus biokaasulla ollut 8-9 kg/100 km sekalaisessa ajossa kesät talvet.


Tämä auto on Mersun taattua laatua, alusta asti kaasuautoksi tehtaalla tehty. Autossa on myös normaali iso (100 l) bensatankki eli matka varmasti jatkuu, vaikka biokaasua ei olisikaan saatavilla. Auto on ikäisekseen todella vähän ajettu (alle 107000 km), ruosteeton ja kaikin puolin täydessä vedossa. Autolla onkin satoja tuhansia hyviä kilometrejä edessään, mutta meille se on käymässä tarpeettomaksi ja ansaitsisi uuden hyvän kodin.


Istuimia autossa on seitsemälle hengelle ja, jos se ei riitä, niin toki pari istuinta voisi lisätäkin. Auto on alunperin ollut pikkubussina invakuljetuskäytössä Göteborgissa. Toin auton Suomeen 2020 ja tein siihen matkailuautolta vaadittavat varustelut ja sisustukset niin, että se rekisteröitiin autoverottomana matkailuautoksi. Autoverottomuus tuntuu edullisena hintana edelleen.


Matkailuauton varusteina autossa on mm. jykevä 3000 W invertteri, iso jääkaappi, keittolevy ja/tai mikroaaltouuni, paljon säilytys- ja pöytätilaa sekä pöytien ja takaistuimien päälle levitettävä tukeva tilava vuode kahdelle. Kaikki matkailuauton varusteet on kiinnitetty lattiakiskoihin eikä mitään verhoiluja tai muuta alkuperäisvarustusta ole purettu tai rikottu. Tarvittaessa siis kaikki matkailuauton varusteet on helposti poistettavissa, jos vaikka haluaa palauttaa auton pikkubussiksi ja esimerkiksi lisätä pari penkkiä. Penkkejä voi toki myös helposti poistaa, jos tilaa tarvitsee johonkin muuhun tarkoitukseen.


Auto majailee kotonaan Tampereella, mutta liikkuu helposti kaupantekoon minne päin Suomea tahansa. Katsastuskin hoidetaan ennen kaupantekoa.

Nettikaravaani.com ei ota vastuuta myyjän antamien tietojen paikkansapitävyydestä. Ilmoitetuissa tiedoissa saattaa olla myös tahattomia puutteita tai virheitä. Tieto on siis sitova vasta kun myyjä on sen pyynnöstäsi vahvistanut.

Tilastot

Katsottu:
1443 kertaa
Suosikkilistattu:
8 kertaa
Viestit:
1 kpl
Puhelut?
Puhelinnumeron katsominen lasketaan puheluksiX
:
4 kpl
Aiemmin katsotut
Katsotuimmat

llmoitus on lisätty Suosikkeihin

Näet omat suosikkisi ylävalikon Suosikit-linkkiä klikkaamalla.
Tarkista rekisteritiedot
Saat auton tarkat tekniset tiedot ja historian omistajista, katsastuksista sekä vakuutuksista. Hinta alkaen 2,90€
 
Näytä suosikkilista liikkeille
OK
  • Rekisteröityminen
    kannattaa!

    Pyyhkäise, niin teidät miksi
  • Sama tunnus käy kaikkiin Alma Ajo -palveluihin.

  • Suosikkilistasi pysyy
    ajantasalla joka laitteessa.

  • Saat samat hakuagentit
    käyttöön kaikkialla.

Rekisteröityminen on yksityiskäyttäjälle ilmaista:

 

 

,

, cm3, kW

 /3 
.

TAI

 

Kirjaudu sisään

Näytä

Sinulla on keskeneräinen ilmoitus. Mitä haluat tehdä?

Haluatko poistaa kuvan?

 

Toiminto ei ole käytössä, koska olet kieltänyt evästeiden käytön tähän tarkoitukseen. Muuta valintojasi evästeasetuksista.