-
Year model/Reg. year:2010 (first reg. 4-2010)
-
Sub type:Picnik-Truck
-
Base:Peugeot
-
Mileage:330 000 km
-
Engine:3.0 l, Diesel
-
Drive type:Front wheel
-
Gearbox:Manual
-
Vehicle Inspected:7-2025
Interior and comforts: Power steering, Power windows, Motor heater, Stereo, Cruise control, Electric mirrors, Cassette WC, Shower, Hot-water tank, TV-antenna tai Satellite dish, Cabin A/C, Stove, Fridge, Freezer, Double bed, Rear kitchen, Cassette curtains, Carpets in back, Sink, Parking camera, Central locking: Remote control, Airconditioning: Manual
Other: Two sets of tyres, Isolated greywater tank, Liquid circulation heating
Reissuja, seikkailuja ja arkea on yhdessä eletty tämän kotiauton kanssa. Omassa elämässä nyt kuitenkin aika siirtyä muihin kuvioihin ja siksi vaikkakin silti haikein mielin myyntiin:
Persoonallinen ja tyylikäs reissupaku. Omavalmiste retkeilyauto Peogeot Boxer alustalla. Tyylikkäästi ja erittäin hyvin rakennettu. Mietitty tarkkaan ja suunniteltu kestämään! Hyvät eristeet, lämmin myös pakkasella.
Lämpöeristeenä solukumi, ewona villa ja lattiassa Finnfoam.
Hyvin äänieristetty. Ei nitise, kilisee eikä kolise.
Miellyttävää ja tasaista ajoa.
Ehdottomana plussana ja markkinavalttina omavalmisteiden retkipakujen saralla toimii mukavuutta tuova erillinen WC ja suihku tila. (kemiallinen wc) Kylpyhuoneen katossa tuuletin.
Tässä liikkuvassa kakkoskodissa on käytännöllinen asuintila. Lämmin vesi ja eristetty harmaavesisäiliö. (harmaavesisäiliöön on olemassa myös lämmitys kytkentä valmius - mutta sitä ei ole kytketty) Isotemp Basic 24 lämminvesivaraaja. 50L raikasvesisäiliö ja 92L harmaavesisäiliö (eristetty). Kääntyvät pilottipenkit. Pöytä ja sohva. Keittiökokonaisuus kaasukeittoliedellä, altaalla ja 45L kompressorijääkaapilla. Hyvin kaappi- ja muuta säilytystilaa.
175Ah huviakut, jotka lataantuu automaattisesti ajon aikana. (akut uusittu loppuvuodesta 2025!!)
CBE PC-100 näyttää akkujen ja säiliöiden tilan.
1500W invertteri.
Lämpöpeitteet ohjaamon sisäpuolelle ikkunoihin.
Erittäin mukava parisänky hyvällä patjalla. Sängyn toisesta päädystä löytyy myös televisio.
Asuinosan ikkunoissa verhot. Toisessa asuinosan ikkunassa pimentävä haitariverho sekä hyttysverkko. Sängyn yläpuolella olevassa kattoluukussa samaten molemmat.
Akusto riittää mainiosti kaikkeen tarvittavaan puhelimen latauksesta, suoristusraudan ja kihartimen käytöstä lähtien. Akusto latautuu automaattisesti ajon aikana - ajoakku ei pääse tyhjentämään. Moottori lämpiää webastolla 5kW.
Asuintilassa nestekiertolämmitys joka on lukus harvinaisuutta jopa kun puhutaan tehdasvalmisteisista autoista (asuintilassa vesipatterit). Asuintilan lämmitystä voi kytkeä päälle ja säädellä puhelimen sovelluksella sekä myös manuaalisesti napista painamalla.
Thermocennect Webasto 4kW.
Lisävalo parantaa ajoturvallisuutta ja -mukavuutta. Varmasti näkee ajella syksyn pimenevillä teillä eikä talven pimeydessäkään ole huolta näkyvyyden suhteen. Kuin rekalla ajaisi!
Taakse hiljattain vaihdettu 2-lehtiset jäykemmät jouset.
Minua aikaisempi omistaja on Hyundai ja Fiat autoasentaja ja huoltanut autoa ammattitaidolla itse.
Tällä on reissattu ympäri Suomea, Norjaa ja muualla Eurooppassa.
Kahdet renkaat. Talvirenkaina uudet kitkat.
Loppuvuodesta 2025 uusittu EGR venttiili ja solenoidi sekä kaasuläppä, kotelo+adapteri uusilla osilla.
Autoverovapaa ajoneuvo.
Rekisteröity kahdelle hengelle. Halutessaan voi muutos katsastaa kolmelle henkilölle. Kolmen hengen penkkisetti saatavilla ja auton alustassa on sille kiinnitykset valmiina.